ako si vybrať ?
Sprchovací kút a správny výber ... dve slovné spojenia, dva významy, ktoré chcete spojiť v jedno, bez najmenších problémov, starostí a hlavne hneď a zaraz. Ibaže ... ak ste narazili na stránku spoločnosti AQUATEK, ani hodina strávená pri Vašom monitore počítača alebo dokonca osobná návšteva v našej podnikovej výstavnej sieni, Vám to vôbec neuľahčí. Je to tým, že zrazu sa ocitnete zoči-voči šokujúco veľkému výberu možností ako a v čom sa sprchovať a to od jedného jediného výrobcu.

Ako na to ?
Ak ste tí šťastnejší, ste majiteľmi veľkej kúpeľne a nemusíte si komplikovať život výberom iba vane alebo iba sprchovacieho kútu. Môžete mať oboje. V takom prípade gratulujeme, máte zatiaľ o jedno bolenie hlavy menej. Máte možnosť najväčšieho výberu sprchovacích kútov, aký len existuje a tam už zase to bolenie hlavy nastupuje. Ak ste majiteľom malej kúpeľničky, nezúfajte, spoločnosť AQUATEK Vám dokáže vyhovieť skoro v každej situácii a Váš prvotný problém s výberom bude ľahšie vyriešený. Rozhodovať sa medzi vaňou a sprchovacím kútom je v dnešnej uponáhľanej dobe z tých jednoduchších rozhodnutí. Sprchovací kút môže byť Vaším štartérom do nového dňa, priateľom v jeho priebehu a miláčikom večer, keď ste unavený a zbitý a jediné, čo Vás postaví na nohy je horúca úžasná sprcha ohraničená kusmi skla, ktorá Vás chráni pred okolitým svetom a Vy máte pocit, že ste v bezpečí ... áno, ste doma a AQUATEK sa o Vaše pohodlie postará.
1.Rada – priestor
Pri prvom kontakte s plánovaním zohráva najdôležitejšiu úlohu priestor. Tento krok netreba vôbec podceňovať, pretože Vás zbaví možných komplikácií, ktoré nesprávnou kúpou vzniknú. Ak nie ste úžasný architekt, nevadí, stačí vziať do ruky pero a papier, načrtnúť rozmery kúpeľne – jeho pôdorys a nakresliť miesto prívodov vody a odpadu kanalizácie. Ak si neviete dať rady sami, stačí prísť do predajne s uvedeným náčrtom a odborníci v oblasti predaja sanitárneho zariadenia a kúpeľne Vás určite nasmerujú tou správnou cestou. Sprchovacie kúty sa vyrábajú v štandardných typizovaných rozmeroch, najlepšie preto je, ak si vyberiete s týchto možností, ušetríte tak náklady, ktoré môžu vzniknúť výrobou atypického modelu.
2.Rada – tvar
Tvar sprchovacieho kútu ovplyvňuje priestor. Do menších kúpeľní sú vhodné sprchovacie kúty oblého tvaru, tzv. oblúkové (štvrťkruhové alebo kruhové) sprchovacie kúty určené do jedného z rohov vo Vašej kúpeľni. Dnes sa už však vyrábajú aj obdĺžnikové varianty, kedy jedna zo strán je väčšieho a tá druhá menšieho rozmeru. Ďalšou voľbou môže byť pentagonálny sprchovací kút, ktorý má predný roh zrezaný a šetrí tak priestor v malej kúpeľni. Ak ste majiteľom veľkej kúpeľne, v obľúbenosti sú široké predné čelné sprchové dvere alebo veľké obdĺžnikové kúty. Pre zhrnutie priestoru a tvaru Vám ponúkame malý ťaháčik :

Sprchovacie kúty oblúkové
80 x 80 cm, 90 x 90 cm
Sprchovacie kúty štvorcové
80 x 80 cm, 90 x 90 cm
Sprchovacie kúty pentagonálne (zrezané)
90 x 90 cm
Sprchovacie kúty obĺžnikové
72 x 90 cm, 80 x 100 cm, 80 x 120 cm, 90 x 120 cm, 80 x 140 cm
Čelné dvere
so sklenenou výplňou od 66 do 160 cm (v závislosti od modelu)
s akrylátovou výplňou od 60 do 140 cm ( v závislosti od modelu)
u modelov s akrylátovou výplňou je možnosť atypickej výroby.
3.Rada – otváranie dvierok alebo zasúvanie
Ak ste majiteľom malej kúpeľne, ste odkázaní na priestor a preto vo Vašej súťaži vyhráva zasúvací sprchovací kút. Nemusíte však zúfať, ak Vás niekto straší, že ste na tom horšie ako majitelia, ktorý si môžu dovoliť otvárací model, len sa nad tým pousmejte a v pokoji si z ponuky vyberajte. Spoločnosť AQUATEK totiž vylepšila aj spôsob zasúvania dvierok. U série MASTER kedysi používané jednokolieska nahradili dvojité kolieska, vďaka ktorým sa tie spodné stlačením vysunú zo spodnej vodiacej lišty a pre ľahšie čistenie sa tak sklenené dvierka dajú odklopiť. Ďalej sa so zasúvaním stretnete aj u najvyššej rady sprchovacích kútov – u novinky roku 2012 u série INFINITY. Ďalším osobitým výrobkom so zasúvaním dvierok je séria TEKNO, ktorá žne úspechy vďaka veľkým vrchným kolesám na kovom profile na spôsob pohybu vlaku po koľajnici. Ak ste majiteľom veľkej kúpeľne, pravdepodobne uprednostníte otváracie dvierka. Môžete vyberať zo sérií CRYSTAL – novinka roku 2012, ďalej séria FRESH, FRESH WAY, VIP, BETTER, EXTRA, GLASS a PERLA. Každá z nich je osobitá, jedinečná a zaslúži si Vašu pozornosť. Pri každej sme volili inú úchytku, iný tvar pántov, úchytných ramien, hrúbku skla a celkovú výšku sprchovacieho kútu. Ak by som to mala zhrnúť, každá voľba má svoje za a proti :
Zasúvacie modely:
- šetria priestor
- zložitejšia údržba
- môžu po sprchovaní zostať otvorené
- po otvorení stekajú kvapky do vaničky
Otváracie modely:
- sú na priestor náročnejšie
- údržba je jednoduchšia
- musia byť vždy zatvorené
- po otvorení stekajú kvapky na podlahu
4.Rada – materiál a kvalita
Materiál – sklo alebo plast, otázka, ktorou sa zaoberá každý pri výbere sprchovacieho kútu. Kedysi sa pri výrobe jednotlivých modelov používala iba plastová výplň. Postupom času sa však plast dostal do úzadia a sklo vo výbere vedie. Je to aj vďaka vlastnostiam, ktoré má – pre jeho ľahšiu údržbu, dlhšiu životnosť, väčšiu hrúbku, pevnosť a odolnosť a v neposlednom rade aj dizajnový efekt, dávajú zákazníci prednosť sklu pred plastovou výplňou a ja s nimi musím iba súhlasiť. Ak však pri výbere rozhoduje cena, plast v tomto nemá konkurenciu. Ide však aj o to, akú hrúbku plastu používa ten ktorý výrobca. Naše sprchovacie kúty s plastovou výplňou sú kvalitné, o čom svedčí aj fakt, že zákazníci, ktorý spomínaný model zakúpili sa hlásia po 6 – 7 rokoch a chcú vymeniť iba potrebné náhradné diely ako napríklad plastové háčiky alebo pántiky. To je vizitka, ktorá nás veľmi teší.

Kvalita - ak by som mala pomôcť pri výbere sprchovacieho kútu, čo sa týka kvality, v prvom rade sa zaujímajte o použitý materiál. Prvý krát, keď som sa ja stretla zoči-voči 30 modelom sprchovacích kútov v našej spoločnosti, všetky sa mi zdali rovnaké. Postupne som sa dostávala do danej problematiky a začala som si všímať rozdiely. Hlavným vodítkom vo výbere je cena – je nepísaným pravidlom, že najdrahší model od jedného výrobcu je ten najlepší. To je ten vzor, od ktorého si máte brať príklad a ustupovať nižšie podľa Vašich finančných možností. Ak by som mala ďalej poradiť vo výbere medzi jednotlivými výrobcami, spýtajte sa koľko ktorý model váži ... možno sa Vám to zdá smiešne, ale verte mi, že táto informácia Vás nenechá dlho na pochybách. Vtedy najlepšie zistíte, koľko materiálu výrobca do výrobku investoval, pretože tenšie profily sú ľahšie, tenšie sklo je ľahšie ... a preto aj cena by mala byť nižšia. Možno budete prekvapený, že váha výrobku bude rovnaká, ale cena nie ... Všímajte si všetko to, čo je vidieť – tvar profilov, ich hrúbku a výšku, pevnosť materiálu, ľahkosť otvárania dvierok, funkčnosť magnetov a tesnení, pretože to všetko ovplyvňuje daný výrobok. Nemenej dôležitá je pozícia a stálosť výrobcu na trhu, rokmi overená kvalita je ďalším vodítkom pri správnom výbere, pretože Vás neskôr nemusí bolieť hlava pri objednávaní náhradného dielu. Každý výrobok sa postupom času opotrebováva, dajte preto prednosť stabilite pred jednorazovou akciou. Sprchovací kút sa stáva nefunkčným čo i len jednou chýbajúcou náhradnou súčiastkou. Každý výrobca používa iné náhradné diely, ktoré sa nedajú ničím iným nahradiť.
5.Rada – vanička áno alebo nie
Spoločnosť AQUATEK má v ponuke hneď niekoľko typov sprchových vaničiek. Medzi najkvalitnejšie vaničky sa radí séria SCULTURE, čo sú keramické vaničky. Ak sa obávate chladu pri vstupovaní do vaničky alebo pri sprchovaní sa, vôbec tomu tak nie je. Ja volím variantu pustenia vody v sprche pred samotným sprchovaním sa a vôbec nepociťujem žiadny nepríjemný studený chlad. Ak sa bojíte poškodenia vaničky pri spadnutí predmetu, uisťujem Vás, že všetky dnes používané výrobky sú z plastu a mne osobne už viac krát spadol sprchový šampón do vaničky a nič sa nestalo.

Novinkou roku 2011 sú vaničky z liateho mramoru – séria HARD, ktoré si Vás získajú svojím jedinečným vzhľadom. Položením priamo na podlahu máte pocit, že vanička bola vždy súčasťou Vašej kúpeľne a už inú chcieť nebudete. Svojimi vlastnosťami sa približujú keramickým vaničkám, ktoré ich tak radia na druhé miesto v kvalite. Pokračujeme sériou SMC, ktorá je pevná, odolná a stála. Materiál, ktorý sa používa pri výrobe sa vrství na seba a tak vzniká vanička, ktorá má perfektné vlastnosti, ktorými plastové vaničky predtým neoplývali. Vanička má výhodu v osadení, viete ju použiť priamo na podlahu ako nízku a modernú alebo pomocou nožičiek a predného čela z nej urobíte samonosnú vyššiu vaničku. S kombináciou akrylátu, laminátu a liateho mramoru sa stretnete iba u modelu GOLD MIX. Ide o vyššie vaničky, ktoré sú samonosné vďaka kovovej konštrukcii s nožičkami a vykazujú dostatočnú pevnosť a odolnosť. Jedinečný dizajn poukladaných kamienkov Vás nenechá pri výbere chladným a získa si Vašu pozornosť. Ponuku vaničiek uzatvárame sériou STAR new. Ide o akrylátové vaničky, ktoré patria medzi najlacnejšie v ponuke. Majú kovovú konštrukciu s nožičkami a tiež vykazujú dostatočnú pevnosť a životnosť. Táto séria má množstvo prevedení tvarov a rozmerov.

V poslednom období sa stretávame s montážou sprchovacieho kútu priamo na podlahu bez použitia vaničky. Každý sprchovací kút spoločnosti AQUATEK sa dá použiť priamo na podlahu, chcem však upozorniť na : Výšku daného modelu - ak si zákazník volí vyššiu vaničku, čo je cca 16 cm, štandardná výška sprchovacieho kútu je 185 cm, spolu tak tvoria celok o výške 201 cm. Ak volí zákazník nižšiu vaničku, čo je cca 3-4 cm alebo žiadnu, doporučujeme použiť vyššie sprchovacie kúty cca 190 až 210 cm, aby sa nestalo, že pri vstupovaní zákazník narazí hlavou do profilu alebo konzoly sprchovacieho kútu alebo mu bude pri sprchovaní voda vytekať vrchnou časťou sprchovacieho kútu. Umiestnenie sprchovacieho žľabu - ak si zvolíte žľab, nikdy ho neumiestňujte pri dverách Vášho sprchovacieho kútu. Je to preto, aby sa nestalo, že Vám prebytočná voda bude vytekať cez dvere von zo sprchovacieho kútu. Treba dať pozor aj na vyspádovanie miesta sprchovania sa a odtok žľabu, aby tiež nedošlo k mnou spomínanej situácii. Ak by som Vám mala pomôcť pri rozhodovaní sa o vaničke, teda či áno alebo nie, ja osobne som za vaničku. Cena vaničky a sprchového žľabu je skoro rovnaká, ak nie nižšia, životnosť keramickej vaničky sa vyrovná životnosti keramickej dlažby, ktorú musíte použiť pri sprchovom žľabe, čistenie a údržba vaničky je omnoho jednoduchšia ako čistenie špár v dlažbe a odolnosť nasiakavosti použitých materiálov vodou a celkového prevedenia po rokoch sa viac osvedčila u vaničiek ako u samotných žľabov alebo odtokových guličiek.
6.Rada – sprchová zástena na vaňu
Ak ste sa rozhodli hlavne z priestorových dôvodov pre voľbu vane, ani v tomto prípade nemusíte mať hlavu v smútku. Naša spoločnosť ponúka niekoľko prevedení práve na vane. Jedinou podmienkou je, že modely vyrábame iba pre klasické rovné a nie pre rohové oblúkové vane. Nešpecializujeme sa na výrobu vaní, na trhu dnes existuje ich veľké množstvo, kde každá má svoj rozmer, tvar a hlavne zaoblenie, preto je pre nás zložité vyhovieť všetkým požiadavkám. Pri kúpe si na uvedené dajte pozor. Pri výbere vane sa hneď informujte o výrobe aj prislúchajúcej sprchovej zásteny k nej. V našej ponuke nájdete prevedenia so sklenenou výplňou (GLASS, ROYAL) aj s plastovou (ROYAL, LUX), prevedenia na zakrytie celej vane (ROYAL) alebo v poslednom období tak obľúbené sklápacie modely iba na časť vane (GLASS, LUX). Séria GLASS umožňuje sklápanie aj smerom do vnútra aj smerom von, séria LUX iba smerom do vnútra, keďže sa jedná o lacnejšie prevedenie.

7.Rada – sprchová hlavica alebo panel
Ak by ste sa ma spýtali na túto otázku pred niekoľkými rokmi, moja odpoveď by bola jednoznačná – sprchová hlavica. Bolo to z jedného jediného dôvodu, že výber nebol tak skvelý a nejednalo sa o žiadne dizajnové kúsky, skôr o biele plasty a v nich kde tu tryska. Dnes je však už všetko inak, tak ako doba postúpila pri výrobe sprchovacích kútov, tak je to aj pri výrobe panelov. Samozrejme, panel je zložitejší na údržbu ako klasická hlavica, ale ten pôžitok, ktorý Vám ponúka, Vám nenahradí žiadna ani tá najdrahšia hlavica. Panel je vlastne trojaký spôsob sprchovania sa. Chcete dážď ? Stačí si zvoliť uvedenú funkciu a máte pocit jedinečnosti. Túžite dopriať telu masáž pomocou trysiek ? Ďalšia voľba ... Prajete si opláchnuť sa a pripomenúť si funkciu klasickej sprchy ? Aj túto možnosť Vám panel ponúka. Tak vstúpte do sveta AQUATEK – do sveta vodných živlov.
17 rokov na trhu nie je fráza našej spoločnosti, je to fakt ... každým rokom naša spoločnosť prináša na trh nové a nové výrobky, lepšie inovácie, iné možnosti sprchovania sa ... ak túžite po luxuse alebo naopak patríte k tým skromnejším, ak uprednostňujete jednoduchosť pred zložitejším, vedzte, že ste našli to pravé. Nechajte sa vtiahnuť do sveta AQUATEK, chceme Vás šokovať, príjemne prekvapiť a zároveň potešiť. Vaša radosť, obdiv a rešpekt je naším snom. Sny nás vždy viedli vpred. Je to výzva, ktorú sme prijali. Splnenie snov je naším víťazstvom. A my túžime vyhrať ...
Ivana Káčerová
AQUATEK spol. s r.o.